coffee is the best reason for happiness

Youtube Yoluyla Sağlıklı Beslenme

Youtube Yoluyla Sağlıklı Beslenme

Merhaba. Bu yazımda size sağlıklı beslenme adına Youtube’da beni olumlu olarak etkileyen birkaç kişiden bahsedecegim. Kanal demiyorum çünkü bu videolar sağlıklı beslenmeyi tıpkı bizler gibi araştırıp deneyerek öğrenmiş gerçek kişiler. Zamanla hayat tarzları haline gelmiş ve şimdi bu tecrübelerini bizlerle paylaşıyorlar. Bu tarz videolar beni klâsik diyetisyen videolarından daha çok cezbediyor ve motive ediyor.

Ben bugüne kadar çok da sağlıklı beslenen bir insan olmadım. Hamilelik dönemime kadar kahvaltı yapmadım mesela. Çok az su içerim (şu an üzerinde çalışıyorum), balık sevmem, bal ve süte mesafeliyim. Ama yemek seçen, alkol ve/veya sigara kullanan biri de olmadım hiç. Aslında yediklerim konusunda daha seçici olsam ve biraz kilo verebilsem sağlıklı bir hayat yaşıyorum diyebilirim rahatlıkla. En kötü alışkanlığım tatlıya, çikolataya olan düşkünlüğüm. Onu da ne yapacağız bilmiyorum. Çünkü çikolatasız yapamıyorum.

Her neyse..Gelelim bahsettiğim ilham veren Youtube şahsiyetlerine…

Liezl Jayne Strydom – Güney Afrika’da yaşayan bu arkadaş 40 pounds, yani yaklaşık 18 kg. vermiş. ABD’de yaşadığı dönemde birden aşırı kilo almış. Her tür diyeti ve işkenceyi denemiş. En sonunda kendince bir kalori hesabı ve besin dengesi tutturmuş ve kilo verme yolundan döneceği sırada bu sistem işe yaramış. Kendisinin glutensiz (gluten-free) ve süt ürünleri olmadan  (dairy-free) beslenmesi gerekiyor tolerans problemi yüzünden. O yüzden onun verdiği tarifleri siz rahatlıkla süt ürünleri ile deneyebilirsiniz. What I Eat In a Day (1 Gün Boyunca Ne Yedim) videolarını çok seviyorum. Defalarca izliyorum. Çünkü video kalitesi çok iyi, görsel olarak da cok net ve temiz anlatıyor. Aksanından dolayı belki ilk etapta anlamakta sıkıntı çekebilirsiniz. Ancak görsel bu konuda size çok yardımcı olacaktır. Bir de videolarında kullandığı müzikler ve geçişler çok hoşuma gidiyor. Ayrıca verdiği öğün listelerinde sürekli vurgu yaptığı iyi karbonhidrat (good carbs), iyi protein (good protein) ve iyi yağlar (good fats) dengesine çok dikkat ediyor. Eksi yanı ise tariflere geçmeden önce biraz fazla konuşuyor. Ama bunun farkında olmalı ki tariflerin başlama dakikasını yazıyor hemen köşeye. Egzersiz videoları filan da var ama benim ilgimi çeken tarifler kısmı oldu. Kendisinin kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Mimi Ikonn – Bu kızımız Azerbaycan kökenli. Ancak Kanada’da büyümüş sanırım. Şu an Londra’da yaşıyor. Aslında kendisinin kanalı sağlıklı beslenme üzerine değil. Daha genel. Her şeyden bahsediyor. Ancak What I Eat In A Day videolarında verdiği bazı tarifler çok hoşuma gitmişti. Tabi ben Londra’da yaşadığını öğrenince ve sık sık Londra Vlogları görünce takıldım kaldım kendisine. Ornek bir What I Eat In a Day videosu burada.

Gemma Strafford – BiggerBolderBaking isimli bir web sitesi olan Gemma’nın tarifleri efsane. Ama çok dikkatli olmak gerekiyor. Sağlıklı tarifler filan derken Gemma’nın diğer muthiş tatlı tariflerine bir anda kayıveriyor insan. Bu kanalda aynı zamanda condensed milk (yoğunlaştırılmış sut) veya buttermilk nasıl yapılır diye videolar da var. Veya yumurta yerine neler koyabiliriz gibi pratik bilgiler. Türkiye’de marketlerde bulamadığımız malzemeleri nasıl kendimiz yaparız veya yerine ne koyarız ögrenmek harika oluyor. Mutlaka bakın ama dikkati elden bırakmayın derim. Tıklayın!

The Domestic Geek – Bu hatun önceden hazırlayıp buzdolabına koyabileceğiniz yiyecekler hazırlıyor. Genelde kavanozlara hazırlıyor ve hemen pratik bir şekilde yiyebiliyorsunuz veya yanınıza alabiliyorsunuz. Tüm tarifleri sağlıklı sınıfında değil ama arada çok iyi sağlıklı seçenekler de var. Geceden hazırlanan yulaflı tarifler (overnight oats), granola bar tarifleri, kavanozda salata gibi. Ayrıca kendisine has bir jargonu var. Dinlemesi eğlenceli. Buradan bakın.

Clean & Delicious – Dani tüm ailesine hazırladığı sağlıklı yiyecekleri harika videolarla paylaşıyor bu kanalda. Kinoa, yulaf ve sebzeler… sağlıklı olan her şey var tariflerinde. Bu arada bir videosunda gecen bir söz bana çok mantıklı geldi: “What grows together, goes together”. Yani ” Birlikte yetişen şeyler, birbirlerine çok yakışır”. Mantıklı değil mi sizce de? Videolarından biri burada.

HealthyGroceryGirl – Aslında bu kadın aynı zamanda diyestisyen. Ancak videolarını izlerken bir uzman videosu izler gibi olmuyorsunuz. Yani en azından ben öyle hissetmiyorum. Kendisi de sağlıklı tarifler veriyor. Ancak bunları hemen cok kısa anlatıyor ve bence videonun görsel gücünü pek iyi kullanamıyor. Ama seçenekleri arttırmak adına takip edilebilir. Buradan izleyebilirsiniz.

Ayşe Tolga İyi Yaşam – Türklerden yok mu hiç sağlıklı beslenen? Tabiki var. Ama benim buraya yazacağım Ayşe Tolga’nın İyi Yaşam adlı kanalı olacak. Ayşe Tolga’yı ekranlardan tanıyoruz ama sağlıklı yaşam konusunda YouTube’da farklı bir yönünü gördüm. Badem sütü nasıl yapılır? videosunu izlemiştim ilk olarak. Tavsiye ederim. Badem sütü videosu burada.

Benim şimdilik aklıma gelenler bu şekilde. Sizin takip ettiğiniz, sağlıklı tarifler bulabileceğimiz kanallar veya bloglar varsa yoruma yazabilirsiniz. Çok da memnun olurum.