coffee is the best reason for happiness

Yeni Bir Yıl Yeni Bir Düzen Getirsin Mi?

Yeni Bir Yıl Yeni Bir Düzen Getirsin Mi?

Merhaba,

2018’e yaklaşık bir buçuk ay kala yeni yıl için dileklerimiz, kendimizde ve çevremizde değiştirmek istediklerimiz yavaş yavaş aklımızda yer etmeye başlamıştır. Mesela bende öyle bu aralar. Yeni okuma listemden tutun, maddi-manevi hayatımda ne gibi olumlu değişiklikler yapabilirim diye zaman zaman oturup düşünüyorum. Tabi bu son haftalar aynı zamanda 2018 için hangi planner, yani planlayıcı ajandayı, seçmem gerektiğine karar vermem gerekiyor. Siz planlayıcı kullanıyor musunuz?

Neden Planlayıcı Kullanmalıyım?

Planlayıcı kullanmak hayatımıza hem düzen getiriyor, hem zaman yönetimini kolaylaştırıyor, hem de hayatımıza renk katıyor. Bir ay, bir hafta, bir gün öncesini planlamak ve bunu yazıya dökmek insanı o plan konusunda daha kararlı kılıyor. Mesela katılmam gereken etkinlikler, resmi bir iş, evde yapılacak bir temizlik işi planlayıcıda yerini aldığı zaman ertelenmiyor, çok daha çabuk bir şekilde yapılıyor. Ben bunu kendimde tecrübe ettim ve yıllardır planlayıcı kullanıyorum. Öğretmenlik yaptığım süreçte planlayıcım Eylül ayında başlar, Haziran gibi biterdi. Akademik planlayıcı kullanırdım. Serbest çalışmaya başladığımdan beri klâsik yıllık planlayıcılar kullanıyorum.

Peki kaç tür planlayıcı vardır?

İhtiyacınıza göre tercih edebileceğiniz planlayıcı türleri mevcut. Mesela az önce verdiğim örnekteki gibi öğretmen ve öğrenciler için akademik planlayıcılar daha uygun olabilir. Ev hanımları için içerisinde alışveriş listesi, menu planı, temizlik günlüğü, bütçe planlayıcısı gibi bölümleri olan planlayıcılar da var. Tarihsiz planlayıcılar ile istediğiniz ayda veya günde planlayıcı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kendi ihtiyacınıza en uygun olan planlayıcıyı seçmeniz çok önemli. Klasör şeklindeki planlayıcılara siz kendiniz ihtiyacınız olan sayfaları ekleyebilirsiniz. Mesela okuduğunuz kitapların, izlediğiniz film ve dizilerin listesini tutabilirsiniz. Kendinize istek listesi hazırlayabilir, listedikleri elde ettikçe yanlarına artı koyabilirsiniz. Gratitude Log denilen, minnet günlüğü tutabilir; her gün şükredecek birşey olduğunu farkedebilirsiniz. Biraz içine girip araştırdıkça seçeneklerin çok fazla olduğunu ve tamamen kişiselleştirilebilir olduğunu göreceksiniz.

Eğlence Bu İşin Neresinde?

Planlayıcılar sadece günümüzü, haftamızı adım adım yazdığımız sıkıcı defterlerden ibaret değillerdir. Planner üreticileri kendi konseptlerine uygun olarak renk renk tasarım ve çizimlerle harika kapaklar ve iç sayfalar hazırlıyorlar. Ayrıca sticker ve motto kartları ile de tasarımlarını destekleyenler de var. Üstelik siz bunlarla yetinmeyip kendiniz sticker alabilir, washi tape dediğimiz desenli kağıt bantlarla veya mühürler kullanarak sayfalarınızı istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Bununla ilgili bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Youtube’da “plan with me” yazarsanız binlerce video olduğunu göreceksiniz.

Böylelikle planlayıcı kullanmak aynı zamanda bir hobiye dönüşür. Her ayın ve haftanın başında kendinizi eğlenceli ve yaratıcı bir sürecin içinde bulursunuz.

Gelin Seçeneklere Birlikte Bakalım

  1. MyMiyaPlanner: Instagram’da da aynı isimle bulabileceğiniz ve online magaza üzerinden de satış yapan My Miya, hem klasör hem de defter şeklindeki planlayıcılarını çok renkli bir şekilde tasarlıyor. Benim 2017 için kullandığım planlayıcı My Miya idi. Çok zevk alarak kullandım. Bu seneki kapak tasarımları da oldukça eğlenceli. Ayrıca planlayıcı ile birlikte stickerlar da geliyor. My Miya’da en sevdiğim detay, haftalık görünümde dikey kullanım olması.
  2. Atölye Balkabağı: Instagram’da aynı isimle bulabilirsiniz. Zaten Instagram üzerinden satışı yapılıyor. Çok renkli ve tatlı bir kapak ve iç tasarımları var bu planlayıcıların. Üstelik fiyat olarak da şu ana kadar gördüğüm en uygun planlayıcı diyebilirim.
  3. Ezelins: Ezelins de yine dikey kullanım sunan nadir planlayıcılardan biri. Kapak tasarımları çok hoş. Bildiğim kadarıyla sticker Ezelins planlayıcılarda da mevcut. Ezelins kullanmadim ama çok arada kaldığımı söylemeliyim. Kesinlikle harika iş çıkarıyorlar.
  4. Riga: Instagram’da @riga_planner olarak kendilerini bulabilirsiniz. Çizimlerine hayran kaldığım bir planlayıcı. Bildiğim kadarıyla sticker bu planlayıcıda da var. Riga’nin benim için eksik yönü haftalık görünümde yatay kullanım olması. Ama bu tamamen benim kişisel tercihim. Ayrıca Riga klasör şeklinde yapılmış yukarıdakilerden farklı olarak.
  5. Chapters: Chapters yukarıdakilerden çok farklı bir planlayıcı. Öncesinde evlilik/düğün planlayıcısı üretip satan firma, bu sene ilk kez yıllık planlayıcı da üretmeye başladı. Öncelikle bu planlayıcı çok şık bir tasarıma sahip. Çizimlerden ziyade sade bir şıklık ön planda. Haftalık görünümde yatay kullanım var. Ancak zaten dikey kullanım bu planlayıcının şıklığına uygun olmazdı. Klasör şeklindeki planlayıcıda kalite kendini belli ediyor. Zaten incelediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız.
  6. Bikutumutluluk: Instagram’da aynı isimle bulabileceğiniz firma aslında planner üreticisi değil. Ancak tarihsiz ajandaları planner olarak kullanmak için çok uygun. Haftalık görünümde yatay kullanım mevcut. Harika çizimler ve motto sayfaları var. Malesef aylık görünüm ve sticker mevcut değil.

Bunlar yurtiçi seçenekleri idi. İsterseniz birkaç tane de kısaca yurtdışı seçeneklerinden bahsedeyim.

İngiltere’de Paperchase mağazasında harika planlayıcılar mevcut. Hem kalite, hem tasarım, hem de iç sayfalar olarak seçenekler sınırsız.

Amerika çıkışlı olan ama çoğu yerde, mesela Amazon’da, bulabileceğiniz en güzel plannerlar Erin Condren, Happy Planner ve Kikki K. Ancak yüzlerce planner markası olduğunu söylesem abartmış olmam.

Bunların dışında Moleskine, Filofax gibi -bence- sıkıcı olanlar da var. Erkekler için düşünülebilecek seçenekler olabilirler.

Kendimiz Planner Yapabilir Miyiz?

Tabii ki kendi planlayıcımızı kendimiz de yapabiliriz. Bunun için Pinterest’te harika bir sayfa buldum.Harika bir tasarımcı planner tasarlamış. Kapağından tutun; aylık görünüm, haftalık görünüm, aklınıza gelebilecek her tür liste vs. var. Üstelik bunları farklı boyutlarda yapmış. İsterseniz A5 isterseniz A4 boyutunda renkli çıktı alıp kullanabilirsiniz. Hem de ücretsiz. Ben iki yıl bu tasarımı çıktı alıp kullandım ve çok memnun kaldım. Spirallettirip defter olarak veya delikler açıp klasör içinde kullanılabilir. Ancak renkli çıktı aldığınız fiyata hazir bir planlayıcı da alabileceğinizi gözden kaçırmayın ve fiyat dengesine dikkat edin derim. Buradan bakabilirsiniz.

Bunun haricinde Bullet Journal diye bir planlama yöntemi var ki o apayrı bir olay. Bomboş ajandaya her şeyi kendiniz yazıp çizerek kendi planlayıcınızı oluşturuyorsunuz. Bullet Journal için Türkçe videolar da mevcut. Örneğin bu videoya bakabilirsiniz.

Planlayıcılarla ilgili sormak istediklerinizi lütfen yoruma yazın ve 2018’e girmeden beraber size güzel bir planlayıcı bulalım. Ne dersiniz?

*Bu yazı Lavanta Blog için yazılmıştır. Lavanta Blog’ta sizi bir süpriz bekliyor olacak!