coffee is the best reason for happiness

Tüyap Kitap FuarIna HazIrlanIrken

Tüyap Kitap FuarIna HazIrlanIrken
TÜYAP 22. İzmir Kitap Fuarı’na çok az kaldı. Kitap fuarı sebebiyle yılın en sevdiğim zamanlarından biri Nisan ayı. Satın almak istediğim kitapları aylar öncesinden yavaş yavaş listelerim. Kitapçılarda her kitap almaya yeltendiğimde kendime “bırak, fuardan alırsın” diyorum. Fuardan çok, çok, çok kitap almak hoşuma gidiyor. Yoksa işin fiyat kısmını düşündüğümden değil yani. Fuardan çıkarken elim kolum çanta dolu olduğunda, eve gelip aldıklarımı yere serdiğimde mutlu oluyorum. Peki bu yıl fuar hazırlıkları nasıl gidiyor? Listemde hangi kitaplar var? Gelin birlikte bakalım.

* Öncelikle fuar için ciddi denilebilecek miktarda para koydum kenara. Sadece kendim için değil, kızıma da bir o kadar kitap alacağımız için para önemli.

* Tüm kredi kartı limitlerimi müsait hale getirdim. Olur da param biterse, eşimi de tırtıkladıktan sonra hâlâ almak istediğim kitap olursa diye.

* Kitap listemi neredeyse 4-5 aydır oluşturmaktayım. Ara ara aldığım kitaplar oldu tabi ama bulamadıklarım veya satın almak için beklettiklerim var.

* Peki listemde neler var? Klâsiklerden Koridor Yayınları’nın yeni serisinden almadıklarım var henüz. Mesela Balzac’tan Vadideki Zambak, Dostoyevski’den Kumarbaz ve Gogol’un hikayelerinden oluşan yeni kitabı alacağım. Koridor Yayınları’ndan almak istediğim kitaplardan biri de Elie Wiesel’ın Gece adlı kitabı. Öyle ki İzmir’in tüm büyük kitapçılarına sorup da bulamadığım bir kitap. Yine klâsiklerden George Orwell’ın 1984 adlı distopyasını Türkçe çevirisinden okumak istiyorum.

* Yerli kitaplardan Oğuz Atay’ın Tehlikeli Oyunlar kitabını almak istiyorum. Lisede sıkı bir Oğuz Atay okuyucusuydum ama bu kitabı bir türlü okuyamamıştım. Nedense sürekli bir engel çıkmıştı okumama. Şimdi elimden kaçamayacak… Ayrıca Nazan Bekiroğlu hayranı olarak Kelime Defteri kitabını henüz okumadığımı farkettim. Mutlaka onu da alıp okuyacağım hemen.

* Son dönemde çıkan çağdaş edebiyat kitaplarından ise Barış Bıçakçı’nın Aramızdaki En Kısa Mesafe adlı kitabını listeme almışım. Barış Bıçakçı ilk kez tanışacağım bir yazar olacak. Listeme hangi vesile ile aldığımı hatırlamıyorum. Muhtemelen bir bookstagram yorumu okumuş ve merak etmişimdir. Çok sevdiğim @aylakmatmazel Ezgi Durmuş’un kitabı Ya da Biz Masal Olsak da listemde. O kitabı da arayıp bulamamıştım. Özellikle fuarı bekleyeceğimi söylediğimde Ezgi’nin yorumu “Sende de ne sabır varmış yani” oldu. Kendisine imzalatmak istiyorum kitabı alır almaz.

* Bunun dışında listemde Kim Wilson’ın Jane Austen ile Çay Saati kitabı var. Fuarda sunum seti ile satılmasını umuyorum. Çünkü çok tatlı, mottolu çay paketleri ile sunmuşlardı kitabı. Ayrıca Jodi Picoult Kız Kardeşim İçin de listemde. Ve hâlâ Büyüklere Masallar serisinden Pollyanna ve Alice’i almadım. Aslında Alice’in harika bir versiyonu var elimde orjinal olarak. Ama kızım ileride daha hevesle okur diye bu şirin Türkçe versiyonunu da alacağım. Hangisini isterse onu okusun önce. Ama bence Alice İngilizce okunmalı arkadaşlar. Dilbilimcilerin örnekler verdiği bu kitabı İngilizce bilip çevirisinden okuyorsanız yazık edersiniz bence…

* Son günlerde listeme giren kitaplardan biri de Selçuk Aydemir’in Liseden Arkadaşlar kitabı. Hem Selçuk Aydemir’in mizahını sevdiğim için (İşler Güçler dizisi efsaneydi bence) ve aynı zamanda kitabın telif gelirinin Türk Böbrek Vakfı’na bağışlanacak olması bu kitabı almak istememin nedenleri.

Bunun dışında da alacağım kitaplar var ama onlar da fuar esnasında belli olacak. Biraz da kitap karıştırıp almayı seviyorum. Sizlerin bana tavsiyeleriniz varsa lütfen yoruma yazın.

Fuardan önce başka bir yazıda da size almanız için tavsiye edebileceğim kitaplardan bahsetmek istiyorum. Şimdilik fuar ve kitap heyecanı ile sizlere hoşçakalın diyorum…