coffee is the best reason for happiness

Tüyap İzmir Kitap Fuarı İçin Öneriler

Tüyap İzmir Kitap Fuarı İçin Öneriler

Yeniden merhaba…

Kitap Fuarı öncesi almak istediğim kitapları sizlerle bir önceki yazımda paylaşmıştım. Yazıya ulaşmanız için buraya tıklamanız yeterli. Bu yazımda ise size önerebileceğim kitaplardan bahsetmek istiyorum. Tam bir klâsik-sever olarak tabi ki klâsiklerden de önerilerim olacak. Bunun dışında geçtiğimiz yıl içinde okuyup beğendiğim kitaplar da olacak. Bir de beni derinden etkilemiş olan, benim için asla eskimeyecek olan kitaplar var. Umarım kendinize göre bir şey bulabilirsiniz ve kitabı alır, okursunuz.

  1. Klâsiklerden başlayalım o halde. Burada size zaten hepimizin bildiği ve neredeyse her yayınevinin baskısında olan bir kitaptan bahsetmeyeceğim. Biraz sıradışı bir kitabı size önermek istedim. O yüzden size D.H. Lawrence’in Sons and Lovers, yani Oğullar ve Sevgililer kitabını önermek istiyorum. Bu roman modern İngiliz edebiyatının en bilinen romanlarından biridir aslında. Bir annenin oğullarına olan aşırı düşkünlüğü ve farkında olarak ya da olmayarak onların tüm romantik ilişkilerini baltalayan tutumunu anlatır. Ben bu romanı okurken kimin gözünden okudum peki? Kimle kendimi özdeşleştirip acısını, sevincini, aşkını duydum içimde? Tabi ki o oğulların umursamadıkları, acı verdikleri ve sonunda terkettikleri kızların gözünden okudum romanı. Sadece sevdikleri için cezalandırılan kızlardı onlar. Belki de bu yüzden çok etkilendim bu kitaptan. Şimdi yeniden okusam acaba kimin gözünden bakarım hikayeye? Bilemedim. D.H Lawrence’dan bahsetmişken İngiliz Edebiyatı duayenimiz Mina Urgan’ın D.H. Lawrence inceleme kitabını da önermeliyim mutlaka. Lawrence’ın yaşamından tutun; toplum, din, siyaset, cinsellik üzerine düşüncelerini irdeleyen ve Oğullar ve Sevgililer de dahil olmak üzere eserleri üzerine de söz söyleyen bir inceleme kitabı bu. Yine Mina Urgan’ın Virginia Woolf inceleme kitabı da var. İkisini bir arada alıp, ardarda okuyabilirsiniz.                                                  
  2. Klâsikleri okumak birçok okuyucu için zordur. Özellikle genç okurlar için korkutucu bile olabilir. Veya klâsikleri okumuş ama başka bir bakış açısı arıyor da olabilirsiniz. Bunun için NTV yayınlarının Dünya Klâsikleri Çizgi Roman serisini önerebilirim. Bende Suç ve Ceza ve Dorian Gray’in Portresi var. Okuması oldukça eğlenceli. Ancak bu eğlenceyi kitapların asıllarını okuyup üzerine farklı bir yorum olarak okuduğunuzda daha iyi hissediyorsunuz. Klâsikleri niçin okumalıyız konulu bir yazımda bunu daha uzun şekilde değerlendirmek istiyorum.                                                                                                                                             
  3. Arundhati Roy’dan The God of Small Things, yani Küçük Şeylerin Tanrısı isimli kitap yine beni etkileyen romanlardan biri. Hintli kadın bir yazarın kast sistemine ve o sistem içinde yaşamaya çalışan bir aşkı anlattığı bu kitapta yazarın kullandığı dilin canlılığı da sizi etkileyen başka bir özellik oluyor. Mümkünse orijinalinden okumanızı tavsiye ederim. Aşkın nasıl ilerlediğini ve akıbetini söylersem spoiler vermiş olacağım. O yüzden kitabı iyi bir çeviriden okumanızı umuyorum.                                                                                                                         
  4. Nazan Bekiroğlu yine çok severek okuduğum ve çok saygı duyduğum yazarlardan birisidir. Kitaplarını okuması kolay değildir. Dili çok dolu dolu ve güzel kullanır çünkü. Sakin kafayla sessiz bir ortamda okumak gerekir kitaplarını. Ama aynı ölçüde de bağımlılık yapar, kitabı elinizden bırakmak istemezsiniz. İlk okuduğum kitabı olan Yusuf ile Züleyha‘da bunu hissetmiştim. Ama buna rağmen lisede yurtta kalırken kitabı bir gecede bitirmiştim. Burada size önereceğim kitap ise İsimle Ateş Arasında olacak. Romanda Osmanlı İmparatorluğu’ndaki yeniçeri sistemi, bu sistemin yozlaşması ve koskoca bir imparatorluk sosyal olarak çöküşe nasıl sebep olur onu göreceksiniz. Ayrıca isim ne kadar önemlidir, ismimizin yaşamımıza etkileri hakkında üzerine çok düşünülecek noktalar var kitapta. Bir de Nazan Bekiroğlu’nun hemen her kitabında gördüğümüz dantel gibi ördüğü metaforlar ve hatta gerçekler var bu kitapta da. Şiddetle tavsiye ediyorum İsimle Ateş Arasında romanını.                                                                                                                                                                         
  5. Bir dönem Osmanlı’daki harem hayatına merak sarıp konuyla ilgili araştırma-inceleme kitapları okuduğum gibi romanlar da okumuştum. Muhteşem Yüzyıl dizisinin henüz bu konuda ortalığı asılsız bilgi çöplüğüne döndürmediği yıllardı. Hasan Eskil’in Cariye Ayşe Nihal isimli romanını çok sevmiştim. Şu an bu kitabın baskısı var mıdır bilmiyorum. Benim elimdeki Barana Yayınları’ndan çıkmış. Fuarda standlarda bulamasanız bile bence online olarak hâlâ bulunabilir. Saray hayatını, harem hayatını, cariyelerin durumunu ve bakış açılarını anlatan akıcı bir roman. Farklı bir şey okumak isterseniz şans verebilirsiniz.                                                  
  6. Gençler için yayınlanan kitaplardan bazen ben de alır okurum. Hatta çok da keyif alırım. Bunun en güzel örneklerinden biri Timaş Yayınları’nın genç okuyucular için hazırladığı Eğlenceli Bilgi serisi. Bende Acılı Shakespeare ve Yazar Ne Yazar kitapları var. Eğlenceli dili, karikatürleri ile harika bir seri oluşturmuşlar. Bence hediye olarak alabilirsiniz gençlere veya benim gibi kendinize…                                                                             
  7. Son olarak şu an hâlâ okumakta olduğum Anne Frank The Diary of A Young Girl, yani Anne Frank Bir Genç Kızın Günlüğü isimli kitabını da tavsiye ederim. Kitabın beni etkileyen en önemli özelliği fiction, yani kurgu olmaması. 13 yaşında Yahudi bir kız 2. Dünya Savaşı’nın tüm vahşetine maruz kalmış ve bunu günlüğüne kaydetmiş. O kadar gerçek ki bazen gözlerim yaşlarla doluyor okurken…

Şimdilik önereceklerim bu kadar. Aslında devam etsem daha neler neler çıkar ama bir yerde bitirmek zorundayım. Belki fuar konseptinin dışında yine böyle bir yazı yazabilirim. Mümkün olduğunca farklı kitaplardan bahsetmek istedim. Umarım beğenirsiniz. Bu arada sizin önerilerinizi de yoruma alabilirsem harika olur. Şimdilik hoşçakalın…