coffee is the best reason for happiness

Nitelikli Kahve Severlerin Özellikleri

Nitelikli Kahve Severlerin Özellikleri

Nitelikli kahve ile tanışan kişiler belli bir süre sonra bazı özellikler göstermeye başlarlar. Git gide tek ortak noktaları nitelikli kahve olmaktan çıkar ve artık birbirlerini tanır hale gelirler. Gelin bu özelliklere birlikte bakalım.

 

1. Kötü kahve içemezler.

Çünkü iyi kahve ile tanıştığın zaman ve sevdiğin zaman bunun asla geri dönüşü yoktur. Öyle alelâde yapılmış filtre kahveleri nezaketen olsa bile içemeyecek duruma gelebilirler. Eğer biraz dobra kişilikler ise açık açık “Kahve iyi olmamış. İçemiyorum ben.” derler. Lütfen bunu nobranlık olarak algılamayın.

2. İçtikleri kahvenin hangi çekirdekten yapıldığını bilmek isterler.

Eğer kahveyi tattığı anda “Çikolata aroması alıyorum. Aftertaste olarak fındık…” gibi gurme yorumları yapamıyorlarsa mutlaka kahvelerinin hangi çekirdekten yapıldığını bilmek isteyeceklerdir. Buna göre tat profiline bakabilir, denedikleri çekirdekleri bir kenara not edebilirler. Böylelikle sevdikleri tatlara aşina olmaya çalışırlar.

3. Kahvenin demlenme aşamasını izlemeye bayılırlar.

Herhangi bir nitelikli kahve dükkânında kahve içmeye gittiklerinde demlenme sürecini izlemeye ve baristalar ile kahve konusunda sohbet etmeye bayılırlar. Çünkü kahve sadece bir sıcak içecek değildir onlar için. İnsanlarla aralarında sıcaklık yayan bir değerdir. Kahveseverler arasında oluşan arkadaşlığın tadı da başkadır.

4. Kahveye ve kahve emekçilerine saygı duyarlar.

Tek bir çekirdeğin bile kıymetini bilirler. Çünkü kahvenin ardındaki emeği de bilirler. Nitelikli kahveseverler araştırmacı kişiliklerdir. Bu yüzden nitelikli kahve paketlerinin üzerinde sadece adı değil, nerede ve hangi şartlarda yetiştiği, nasıl işlendiği de yazılır ve bu boşa değildir.

5. Evde de kahve demlerler.

Artık başka kahveleri kolay kolay içemedikleri için evlerinde de kahve demlemenin yollarını ararlar. Bir Hario V60, bir Chemex, bir Aeropress, bir gooseneck kettle derken evlerinde küçük bir kahve dükkanı oluşmuştur bile. Ne nitelikli kahveye, ne ekipmanlara yaptıkları yatırıma acımazlar.

6. Herkese iyi kahve içmelerini öğütlerler.

Kalite ile buluşan kahvesever, kötü kahve içenleri gördükleri zaman içten içe üzülürler. Çünkü iyi kahve ile onlar da tanışsın isterler. Bu amaçla nitelikli kahve ve 3.dalga kahve akımının gönüllü temsilcileridir. Bu anlayışın yayılması için ellerinden geleni yaparlar.

7. Yeni bir yere gittiklerinde yaptıkları keşiflerden biri oranın kahve dükkânlarıdır.

İster yurtiçi, ister yurtdışı yeni bir yerde en büyük keşifleri oranın nitelikli kahve dükkânlarıdır. Hatta yurtdışına giden yakınlarından bile farklı roastery kahveleri isteyebilirler. Nitelikli kahve seven bir dostunuz varsa ona tatilden filan ne hediye alacağınızı artık biliyorsunuz.

NOT: Bu yazı tamamen kişisel düşüncelerimden ve birikimlerimden kaynaklanmıştır. Yorumlara her zaman açık olduğumu belirtmek isterim.