coffee is the best reason for happiness

NİTELİKLİ KAHVE KEYFİ İÇİN DÜŞÜK BÜTÇELİ 5 EKİPMAN

NİTELİKLİ KAHVE KEYFİ İÇİN DÜŞÜK BÜTÇELİ 5 EKİPMAN

Kahveyi, özellikle de nitelikli kahveyi çok seviyorsunuz ama evde demleme yapma imkanınız olmadığı için size biraz pahalıya mı patlıyor?

Kahve dükkanlarında kahve içmenin zevki ayrı olsa da, canımız her çektiğinde kahve dükkanlarına gitmemiz ekonomik olarak biraz zor. Bu durumda makul bir bütçe ile evimizde nitelikli kahve demlemenin yollarını aramak gerekiyor. İşte size reçete!

Bu yazımda sizlere makul fiyatlarla alabileceğiniz en temel kahve demleme ekipmanlarından bahsedeceğim. Siz kendiniz için en uygun seti oluşturup, evinizde de nitelikli kahvenin tadını çıkarabilirsiniz.

1. ÖĞÜTÜCÜ/GRİNDER: Nitelikli veya değil, hangi kahveyi içerseniz için taze bir şekilde öğütmek lezzetli bir kahvenin en temel kuralı. Ve bu da öğütücüyü en temel ekipman kılıyor. Çekirdek halinde aldığınız kahvenizi istediğiniz miktarda öğütürek içmeye başladıktan sonra aradaki lezzet farkını daha iyi anlayacaksınız.

Öğütücü olarak ise en uygun fiyatlı seçeneklerden biri Hario Mini Mill. Bu öğütücü ile her demleme yöntemi için kahve öğütebilirsiniz. Türk kahvesi kıvamında, çok ince öğütmüyor ama en ince ayarda öğütülen kahve ile de Türk kahvesi yapıp içtim, gayet güzeldi. 3 sene bu öğütücüyü kullandım ve gayet memnundum.

2. FRENCH PRESS: Nitelikli kahve çekirdeklerini aldınız, öğütücünüzde güzelce öğüttünüz. Demlemeye gelince, demleme ekipmanı olarak tartışmasız en ucuz olan French Press. 10 TL’ye bile bir french press alınabiliyor sonuçta. Benim de ilk aldığım demleme ekipmanı Bodum Chambord French Press idi.

French Press ile demlenen taze kahvenin görüntüsü biraz bulanık olsa da, tadı iyi bir demleme ile güzel olacaktır.

3. V60/DRIPPER: Dripper dendiğinde akla ilk gelen Hario V60 olur genelde. Ancak Hario’da bile binbir çeşit V60 var. Materyal anlamında en ucuzu tabii ki plastik olanı. Ancak sıcak su ile demleme yapıldığı için plastik pek önerilmiyor. Daha sonra ise cam olanı geliyor. Tercih edilebilir. Seramik olanı en çok tercih edileni. Seramiklerde fiyatlar renklere göre farklılık gösteriyor. Beyaz olanı en uygun fiyat ile geliyor.

Bununla beraber Kütahya Porselen’in ürettiği, Hario V60 ile birebir aynı olan dripper hem porselen hem de fiyat olarak çok daha uygun. Yine beyaz olanı en ucuz olanı. Ancak Kütahya Porselen’in ürettiği bu ekipmana ulaşmak oldukça zor. Ne mağazalarında ne de online mağazada bulunuyor. Benim İzmir Kahve Festivali esnasında aldığım ve kullandığım V60 Kütahya Porselen’den.

Bialetti Moka Pot Express 3 Cup. Kapadokya, Ağustos 2018

4. MOKA POT: Moka Pot, french press ve dripperdan farklı bir kategoride aslında. Çünkü filtre kahve değil, espresso yapmak için kullanılan bir ekipman. Espresso bazlı olan Americano, latte, cappuccino gibi kahveleri seviyorsanız evinizde bir adet bulunmalı.
Boyutları ve modellerine göre fiyatları değişse de, birçok ekipmana göre daha uygun. En bilinen marka Bialetti. Ancak bugün Ikea’da bile espresso cezvesi Moka Pot satılıyor.

Tabii ki kahve dükkanlarında içtiğimiz kalitede üzeri kremalı bir espresso beklememek lazım. Çünkü makina ile uygulanan basıncı evde ocak üstünde buhar ile uygulamamız imkansız. Benim kullandığım Bialetti Moka Pot Express 3 Cup modeli. Brikka modeli biraz daha pahalı.

5. SÜT KÖPÜRTÜCÜ/MILK FROTHER: Espresso bazlı sütlü kahveleri sevenlerin çok çok uygun fiyatlara bile bulabileceği süt köpürtücüler pazarlarda, ucuzcu marketlerde hatta işportada bile satılıyor. Tabii almak isterseniz Bialetti veya Bodum marka süt köpürtücüler de mevcut. Benim kullandığım ise Tchibo’dan. Makul bir fiyata almıştım aslında ama şimdi fiyatı biraz yüksek.

Süt köpürtücülerin de çeşitleri var. Ben çubuk şeklinde olanı kullanıyorum. Pille çalışıyor ve gayet memnunum. Ama elektrikli ve manuel süt köpürtücüler de var.

Eğer evde süt köpürtücünüz yoksa french press kullanarak da sütünüzü köpürtebileceğinizi unutmayın!

Kahve: Ethiopia, Gelana Abaya, Montag Coffee

Nitelikli kahveyi nasıl ucuza alırız peki? Haydi bu da benden bonus olsun. Nitelikli kahve genelde 250 gr. paket şeklinde satılır. Ancak artık bazı kahve dükkanları 50 gr. – 100 gr. gibi miktarlarda kahve satışı yapıyorlar. Örneğin İzmir’de Bostanlı, Bornova ve Fahrettin Altay’da şubeleri olan Tuck Coffee. Bence yakında birçok kahve dükkanı da bu şekilde satış yapmaya başlayacak.

Kendinize ve bütçenize en uygun reçete ile nitelikli kahveye geçiş yapın. Canınız her istediğinde evinizi kahve kokusu sarsın.

Kahveyle kalın…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir