coffee is the best reason for happiness

Köşe Kahve’de Fotoğrafçılık Atölyesi

Köşe Kahve’de Fotoğrafçılık Atölyesi

Alaçatı Alavya Otel’de katıldığım fotoğrafçılık atölyesini hatırlarsınız. Enfes bir mekanda harika fotoğraflar çekmiş ve Müge Hanım’dan (@mugmela) birçok şey öğrenmiştik. Alaçatı’nın simge mekânlarından Köşe Kahve’de düzenlenen ikinci bir atölye çalışmasına davet edildim. Yine Müge Hanım, yine harika bir mekân ve bu sefer yeni katılımcı arkadaşlar. Heyecanımı gizlemekte zorlandım açıkçası.

          

Köşe Kahve’yi sadece kahve ve çay içebileceğiniz, belki yanında birkaç çeşit pasta yiyebileceğiniz bir mekân olarak görüyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz. Açıkçası ben de öyle sanıyordum. Ancak Müge Hanım’ın konusu gereği food photograhy styling yapmak gerekince bir bir nefis tabaklar geldi önümüze. Köşe Kahve aynı zamanda müthiş bir mutfağa sahip. Hem de bir çoğu sağlıklı, besleyici seçeneklerden oluşuyor; salatalar, kinoalı tabaklar, mozzarellalı öğünler…. Beni en hayran bırakan yönü ise her yediğiniz tabakta sizi şaşırtan sürpriz bir tat olmasıydı. Denemeden anlayamazsınız….

          

Gelelim atölye çalışmasına… Bundan önceki çalışmada fotoğraf makinemle çekimler yapmıştım. Amacım yeni bir lense alışmak ve bol bol pratik yapıp 50 mm. lense ile derinliği olan fotoğraflar çekmekti. Bu çalışmada katılımcıların çoğu telefon ile çekim yaptıklarını belirttiler ve daha çok telefonlarımızı kullanarak çekimler yaptık. Çektiğimiz fotoğrafları düzenlemeyi de öğrendik.

               

Ayrıca her zamanki gibi nasıl styling yapılır konusunda da harika bilgiler edindik. Mesela peçete, örtü gibi bir şey kullanacaksanız sert ve köşeli değil; yumuşak ve kıvrımlı bir kumaş olması önemli. Keten peçeteler bu anlamda çok kullanışlı oluyor. Ayrıca styling yaparken yapaylıktan uzaklaşmak için fotoğrafın hikayesini oluşturmalıyız; bir eylemin tam ortasında çekilmiş havası vermeli. Örneğin unlar dökülmüş, bardaktaki içeceğin yarısı içilmiş, peçete kırışmış gibi…

          

Bunların yanı sıra tabi ki fotoğraf çekerken en önemli faktör ışık. Işığı nasıl kullanabileceğimizi veya reflektör yardımı ile manipüle edebileceğimizi de konuştuk. Üzerimize giydiğimiz kıyafetin rengi, pencerenin dışından ağaçlar arasından yansıyan ışığın renginin çekeceğimiz fotoğrafı nasıl etkileyebileceği hakkında bilgi sahibi olduk. Şunu söylemeliyim ki fotoğraf çekerken giydiğimiz kıyafet, ışığın çarpıp yansıyabileceği duvar, perde gibi nesnelerin beyaz olması en ideal olanı.

    

Benim telefonum bozulmuştu ve yeni aldığım telefonum o sabah elime geçmişti. Yeni telefonumun kamerasını öğrenme ve test etme fırsatı da bulmuş oldum. Yukarıda görmüş olduğunuz 3 fotoğraf Samsung Galaxy S8 ile çekildi. Yeni telefonlara bakarken kamera benim için çok önemliydi ve kamerası için bu telefonu aldığımı söyleyebilirim. Ve çok da memnunum.

          

Özetle; bu atölye çalışması bana yine çok şey kattı. Beni davet eden Meltem Hanım’a, hocamız Müge Hanım’a ve tüm Köşe Kahve ekibine, katılımcı arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Yine harika insanlarla harika bir gün geçirdim. Her geçen gün çektiğim fotoğrafları daha çok beğeniyorum. Umarım siz de beni Instagram’dan @coffeel.izmir hesabından takip edip fotoğraflarımı yorumlarsınız. Bu yazının altına da yorumlarınızı beklerim. Sevgilerle….