coffee is the best reason for happiness

Kitap Fuarından neler aldım?

Kitap Fuarından neler aldım?

Tüyap kitap fuarı geldi geçti, tadı damakta kaldı. Kendi adıma ben bu yıl çok heyecanlıydım ama malesef fuarın tadını çok çıkaramadım. Kısıtlı bir süre içinde alelacele kendi kitaplarımı aldım ve ertesi gün de yine kısa bir süre içinde kızımın ve eşimin kitaplarını alıp fuardan çıktık.

Fuardan önce almak istediğim kitapların listesini burada paylaşmıştım. Bu listedeki hemen her kitabı aldım. Liste dışından da aldığım kitaplar oldu tabiki. Bakalım fuar sonrası hangi kitaplar okuma listeme girdi…

Stefan Zweig ile başlayalım mı? Son dönemde okumaktan en keyif aldığım yazar kendisi. Hem hikayeleri hem de büyük yazarlar üzerine yazdıkları beni çok tatmin ediyor. Her okuduğum Zweig kitabı sonrası kendimi daha bilgili ve yetkin hissediyorum. Clarissa’yı bir keresinde almak istemiştim ama cüzdanımı evde unutmuş olduğumu farkedince geri bırakmak zorunda kalmıştım. Fuardan aldım ben de. Bir de Karmaşık Duygular’ı aldım. Bu iki kitap Zweig’in kitaplarından en kalın olanları sanırım.

Koridor Yayınları’nın klasikler serisinden eksiklerim vardı. Balzac, Gogol ve Dostoyevski kadar harika bir üçlü olabilir mi? Özellikle Vadideki Zambak’ı çok merak ediyorum çünkü daha önce Zweig’in Balzac ile ilgili yazdıklarını okudum. O yüzden bu kitabı o gözle okumayı dört gözle bekliyorum.

İletişim Yayınları’ndan Oğuz Atay’ın Tehlikeli Oyunlar kitabını aldım. Lisede Tutunamayanlar ve Korkuyu Beklerken isimli kitaplarını okumuştum. Ama Tehlikeli Oyunlar’ı okumak bir türlü nasip olmamıştı nedense. Ve yine nedense bu kadar yıl bekledim bu kitabı almak için. Bir de Barış Bıçakçı’nın Aramızdaki En Kısa Mesafe kitabını aldım. İlk kez Barış Bıçakçı okumuş olacağım bu kitapla.

Kendi kitaplarımı almaya gittiğim gün nasıl olduysa Sel Yayınları’nı atlamışım. Ertesi gün tekrar gittiğimde bu dört kitabı aldım. Fareler ve İnsanlar’ı almak istiyordum ama diğer üç kitap tamamen orada karar verip aldığım kitaplar. Alain De Button’dan Aşk Dersleri’ni İngilizce olarak okumuştum. Proust okumak da istiyorum. Ben de Proust okumaya başlamadan Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir kitabını okurum diye düşündüm. Diğer iki kitap ise tamamen Sel Yayıncılık’taki tatlı insanlar ile hoş sohbet sonrası bana tavsiye ettikleri kitaplar. Merakla bekliyorum sıralarının gelmesini.

Burada da en çok almak istediğim kitaplar var. Elie Wiesel’in Gece kitabını sonunda buldum. Çok mutluyum. Ali Lidar’ın sadece Tesirsiz Parçalar kitabını okumuştum ve çok etkilenmiştim. Aynı etkiyi Z Raporu’ndan da bekliyorum. Nazan Bekiroğlu’nun neredeyse tüm kitapları bende var ama nedense Kelime Defteri yokmuş. Ben de hemen aldım. Instagram’dan takip ettiğim @aylakmatmazel Ezgi Durmuş’un ilk kitabını çok merak ediyorum. Çünkü Ezgi çok tatlı ve biraz da çatlak bir insan. Ama bu kitapta çok farklı bir Ezgi ile tanışacağımı hissediyorum.

Ve sonuncu grupta birbirinden cok farklı 3 kitap daha var. Kız Kardeşim İçin dram, Liseden Arkadaşlar komedi ve Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği de felsefik bir kitap. Bence bu üçünü ardarda okuyup aklımı sınamalıyım.

Benim fuar maceram bu kitaplarla bu sene sona erdi. Ama asıl iş bu kitapları okumak tabiki de. İlk olarak Barış Bıçakçı ile başladım ben. Zaten kısa bir kitap. Bakalım sonra canım hangisini çekecek? Önerisi olan?