coffee is the best reason for happiness

Hobilerim: Neler Yaptım Neler

Hobilerim: Neler Yaptım Neler

Hayatta üretmeyi seven insan kadar saygı duyduğum ve sevdiğim çok az şey vardır. Bir işin arkasında emek varsa, o işe ve yapan kişiye çok saygı duyarım. Gönüllü olarak destekçisi de olurum, reklamını da yaparım vesselâm…

Ben de üretmeden duramayan, sürekli kendini meşgul eden bir kişi olarak bu güne kadar birçok hobi edindim. Ve yapmayı sevdiğim şeye yatırım yapmaktan da çekinmem; hem para hem de vakit olarak. Şu an evimde bir hobi odam ve yığınla malzemem var meselâ.

Gelelim bugüne kadar neler yaptığıma…

SCRAPBOOKING

                         

Özellikle ABD ve Kanada’da çok popüler olan bu kâğıt işlerine ben 2010 yılında başladım. Kızım henüz 5-6 aylıktı ve onun fotoğraflarını albümlemek çok hoşuma gidiyordu. Ayrıca hem iş, hem ev, hem bebek derken rahatlamaya da ihtiyacım vardı.

                        

Peki nedir bu scrapbooking? El yapımı ve temalı fotoğraf albümü çalışması diyebiliriz aslında. Anılarınızı sadece fotoğraf kareleri ile değil, ona ait ne varsa bir kompozisyon halinde saklama. Yaptığınız bir alışverişin fişi, uçuş kartlarınız, deniz kabukları vs. Scrap demek ıvır-zıvır demek zaten ve siz bunlarla bir kitap oluşturuyorsunuz ve scrapbooking oluyor. Hatta bloğum bile var bakmak isterseniz. Linki www.myscrappinjourney.blog.com

ART JOURNALING

                        

Tabi bu olay scrapbookingte kalmadı ve işin içine boyalar, mediumlar, fırçalar, gessolar girdi. Bir ressam gibi çalışıyorsunuz burada ama kanvas üzerine degil. Bir defter bulup, defter sayfalarına bir nevi günlük tutuyorsunuz. Hislerinizi bu deftere çizgilerle, renklerle, desenlerle ve daha sonra üzerine isterseniz sözlerle de aktarabilirsiniz.

                       

Yine aynı blogta art journal sayfalarımdan örnekler de görebilirsiniz. Etraf biraz fazla dağılıp, kirleniyor ama kesinlikle çok sakinleştirici bir hobi.

ZENTANGLE

Bu hobiye tamamen öğrencilerim için başladim. Malzeme almak gibi bir durum yok. Oldukça ekonomik ve ergonomik bir uğraş. Çünkü tek ihtiyacınız olan şey kağıt ve mürekkepli siyah bir kalem. Kafanıza göre şekiller ve desenler çiziyorsunuz ve yer yer bazı yerleri siyaha boyuyorsunuz kalemle. Hele Youtube’dan birkaç video izleyip birkaç desen de öğrendiniz mi yaratıcılığın sınırı yok. Basit bir işlem ama ortaya çıkan şeyler mükemmel oluyor.  Ayrıca çizdikçe eliniz yatkınlaşıyor ve kendi desenlerinizi bile bulabiliyorsunuz. Ben o seviyeye gelmedim tabi.

HAND LETTERING

              

El yazısı yazmalı mı yazmamalı mı tartışmaları ülkemizde hala sürüyor ama Batı kültüründe el yazısının önemi çok büyük. En baştan el yazısı ile yazdıkları için yetişkin olduklarında çok güzel el yazıları oluyor genelde. Ama bununla da yetinmeyip kendi fontlarını oluşturacak kadar farklılaştırıyorlar harfleri. Ve bunu çizimlerle destekleyerek bir kompozisyon halinde sunma ugraşına da hand lettering deniyor. Ben el yazımı hiç beğenmem. Cursive, yani eğik ve birleşik (bizim el yazısı dediğimiz şey) asla yazamam. Buna rağmen hand lettering ilgimi çekti ve sevdiğim sözleri, alıntıları bir sketch defterine kompozisyonlar oluşturarak aktarmaya başladım. Burada da malzeme sadece kağıt, kurşun kalem, silgi, mürekkepli kalem ve boya kalemleri.

SMASH BOOK

Smash Book ise scrapbooking gibi ama burada bir deftere ıvır-zıvır toplayıp günlük tutuyorsunuz. Tema belirlenirse daha güzel olur. En popüleri ise travel, yani seyahat için bir smash book hazırlamak. Buraya fotoğraf ekleyebileceğiniz gibi, yine uçuş kartlarından tutun da, ziyaret ettiğiniz müze biletlerine kadar her şeyi olduğu gibi saklayabilirsiniz.

                   

Tüm yukarıdaki uğraşlarda olduğu gibi bunun da dekoratif bir yönü var elbette. Stickerlar, dekoratif bantlar, boyalar, renkli kalemler… aklınıza gelen her tür malzeme ile süsleyebilirsiniz. Benim size gösterdiğim örnek Avrupa turumuzdan. Valiz hazırlamak için tuttuğum listeden tutun da, Disneyland Paris’te bindiğimiz oyuncaklara ve biletlere kadar her şey var. Her akşam otele döndüğümüzde o günü Smash Book sayfalarına aktarıyordum. Tüm malzemeleri yanımda götürdüm, evet 🙂

Tüm bu hobilerle ilgili Pinterest hesabımda panolarım var. Örneklerini görmek veya daha fazla bilgi sahibi olmak icin o panoları da takip edebilirsiniz veya sadece bir göz atabilirsiniz. Mutlaka bir hobiniz, ugraşınız olması dileğiyle…

https://www.pinterest.com/yasemintopuz/