coffee is the best reason for happiness

Her Yönüyle İzmİr Çİkolata Festİvalİ

Her Yönüyle İzmİr Çİkolata Festİvalİ

Sayılı gün çabuk geçti ve duyduğumdan beri beni heyecanlandıran İzmir Çikolata Festivali de geride kaldı. Festivalin 3 günü için de davetliydim. Ancak sadece ilk iki gün gidebildim. Bu iki gün boyunca sadece festivale katılmakla kalmayıp Instagram hesabımdan paylaşımlar yaptım, yapılan paylaşımları gözlemledim ve yapılan yorumları okudum.

         

Tabiki yapılan yorumlar çok çeşitli. Olumlu yorumlar olduğu gibi, haliyle olumsuz yorumlar da vardı. Beni en çok üzen, yapılan yorumlarda çok kesin ve net ifadeler kullanmak suretiyle üslubun biraz kaçırılması ve emeğe saygısızlık edilmesiydi. Sadece bu örnekte değil, birçok farklı olayda bunun gibi şeylerle karşılaşıyorum. Kendimizi ifade etmek isterken takındığımız acımasız ve düşüncesiz tavır beni üzüyor açıkçası.

Ben de bu sebeple bugün artısıyla eksisiyle bir festival nasıl geçti bunu ifade etmeye çalışacağım bu yazımda. Bu işe emek verenler umarım bunları yapıcı eleştiriler olarak algılarlar ve İzmir’imize kazandırdıkları bu müthiş festival ileride daha da güzel sonuçlar verir.

FESTİVAL’İN ARTILARI

1. Herşeyden önce İzmir harika bir festival daha kazandı. Bizi heyecanlandıran ve hayatımıza keyif katan bir etkinlikti. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederek başlamak isterim.

          

2. Mekân seçimi harikaydı. İzmir’de bir festival yapılacaksa mutlaka deniz kenarında olmalı, neşemiz deniz havasına karışmalıydı. Öyle de oldu. La Vie Nouvelle bu anlamda müthiş bir seçimdi.

3. Davetli listeleri kabarıktı. Hem de davet edilenler sadece üst düzey insanlar değildi, her kesimden insana ulaştı davetiyeler. Radyo programından davetiye kazananları tutun da, benim gibi sosyal medya formu doldurmak suretiyle davetiye kazananlara kadar çok sayıda misafir özel davetliydi.

4. Tanıtım harika yapıldı. Hem Instagram, hem Facebook üzerinden, hem de İzmir’in en popüler mekânlarına asılan afişlerle etkinlik herkese ulaştırıldı. Festival öncesi yapılan workshoplar da festivale katılma arzusu uyandırdı.

          

5. Sadece çikolata değil çok çeşitli ürünler de vardı. Başta kahve olmak üzere, tasarım ürünler, takılar vb. festivali festival yapan standların olması da çok güzeldi.

         

6. Çocuklar da düşünülmüştü. Çocuklar için çok eğlenceli workshoplar yapıldı. Cupcake süsleme, suluboya çalışması ve kukla yapımı gibi workshoplar çocukları çok mutlu etti.

7. Ulaşım sağlanması. Servislerle festival alanına ulaşım sağlanması ve bunun yeterli şekilde duyurulması çok iyi oldu.

      

8. Eğlence tam gazdı. DJ ve dans okulu eşliğinde eğlence harika bir fikirdi. Profesyonel dansçıları izlemek çok keyifliydi.

9. Güvenlik önlemleri alınmıştı. Festival alanına giriş çok kontrollü şekilde yönetildi. Her seferinde çantamız arandı. Ayrıca herhangi bir sağlık problemi olması halinde ambulans kapıda hazır bulunduruldu.

10. Festival boyunca sosyal medya üzerinden paylaşımlar devam etti. Canlı yayınlar, fotoğraflar ve Instagram’da stories feedleri hep sürdü. Öyle ki orada olamadığım saatlerde bile ne olup bittiğini kaçırmadım.

         

11. Workshoplar harika ustalar tarafından yapıldı. Çikolata konusunda en yetkin ve eğitimli kişilerden neyin ne olduğunu kısacık da olsa öğrendik. Ben kendi adıma çikolata yapilirke yapılırken ne kadar detaylı ve zor bir süreç geçirdiklerini anladım ve emeklerine birkez daha saygı duydum.

FESTİVALİN EKSİLERİ

         

1. Çikolata ikramları çok azdı ve standlarda satılan ürünler biraz pahalıydı. Sanırım katılan firmalar kâra geçmek için ürünlerinin fiyatlarını yüksek tutmuşlar. Bu da misafirlerin beklediği düzeyde çikolata ile hemdem olamamalarına neden oldu. “İçerideki ürünler bu kadar pahalı olacaksa bari giriş ücretine o kadar ödemeseydik” gibi yorumlar yapıldı. Buna karşın kahve standlarının ikramları göz doldurdu.

2. Çikolata anlamında katılan firma sayısı birçok misafir tarafından yetersiz bulundu.

3. Kalabalık dolayısıyla kuyruk oluşması ve yeteri kadar gezip eğlenememe problemi yorumlara yansıdı.

4. Müziğin sesi çok fazlaydı. Öyle ki workshoplarda ne anlatıldığı pek anlaşılamadı. Özellikle çocukların workshoplarında bu problem daha çok hissedildi.

5. Festivalin 3 günü arasında eşitlik yoktu. Mesela ilk gün gelen ziyaretçiler çok fazla ikram göremediler. İkinci gün gelenler bu anlamda daha şanslıydı.

6. Çok kalabalıktı. Tabi aslında bu bir eksi değil, aksine artı. Güzel birşey. Ama sanırım alan gelen kalabalığa göre küçük kaldı. Özellikle yoğun saatlerde oluşan kuyruklar, insan seli yürümeyi bile zorlaştırdı. Oturup dinlenecek alan bile kalmamıştı.

Benim kendi deneyimim ve sosyal medyada okuduğum yorumlarla bir festival böyle geçti. Benim için olumlu yönleri daha fazla olan harika bir festivaldi. Hatta 3. gün katılamadığım için çok üzgünüm.

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim. Festivalin en harika standı Choccolart’ın standıydı. Çok özenli bir şekilde hazırlanmışlar. Alsancak’taki çikolata dükkanlarının zarifliğini stand tasarımlarıyla festivale taşımışlardı. Bu özenleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Seneye çok daha güzel bir festival olacağına inanıyorum. İzmir’e bir festival daha kazandırdıkları için organizasyon ekibine çok teşekkür ediyorum…