coffee is the best reason for happiness

Froyo Çılgınlığı! – Frozen Yoghurt Tarifleri

Froyo Çılgınlığı! – Frozen Yoghurt Tarifleri

Şekerli, paketli yiyeceklerden uzak durmaya karar verdiğim günden bu yana taze meyvelerle yaptığım tatlılar vazgeçilmezim oldu. Bunlardan en sevdiğim ise froyo, bir diğer adıyla frozen yoghurt, yani donmuş yoğurt. Dondurmanın yerini rahatlıkla alan bu nefis tatlıyı istediğiniz her aroma ile yapmak mümkün. En temel malzemeniz ise tabi ki süzme yoğurt. Süzme yoğurt tercih etmemizin sebebi suyunun olmaması ve daha bir kremamsı olması. Gelin benim denediğim ve çok sevdiğim farklı tariflere birlikte bakalım.

Muzlu-Çikolatalı Efsane Tat

1 yemek kaşığı süzme yoğurt

1 adet donmuş muz

1 tatlı kaşığı bal

2 yemek kaşığı kakao

Tüm malzemeleri blender ile karıştırıyoruz ve bir kaba alıyoruz. Karışımın üzerine değecek şekilde streç film ile kapatıyoruz. Eğer üzerine değmezse karlanma olacaktır. Daha sonra dondurucuya koyup donmasını bekliyoruz. Bu noktada ara ara karıştırırsanız yumuşak bir kıvam elde edersiniz. Ama açıkçası hiç dondurmadan da yiyebilirsiniz. Çünkü donmuş meyve ile yaptığımız için zaten dondurma kıvamında oluyor. Ayrıca bu karışımda bal çok önemli çünkü dondurma kıvamını veren şey süzme yoğurttan ziyade bal. İsterseniz damla çikolata veya tıraşlanmış bitter çikolata da ekleyebilirsiniz.

Oreolu Frozen Yoghurt

1 yemek kaşığı süzme yoğurt

1 tatlı kaşığı bal

1 tatlı kaşığı kakao

1/2 adet donmuş muz

2 adet oreo

Oreo bisküvilerini kırıp karışımı alacağınız kabın tabanına bir miktar koyuyoruz. Malzemeleri blenderdan geçirip kaba koyuyoruz ve en üste yine Oreo kırıkları koyuyoruz. İsterseniz yarım Oreo ile üzerine süsleme de yapabilirsiniz.

Çilekli Frozen Yoghurt

1 avuç kadar donmuş çilek

1 yemek kaşığı süzme yoğurt

1 tatlı kaşığı bal

Vanilya

Malzemeleri blender ile karıştırıyoruz. Ben burada popsicle, yani çubuklu dondurma şeklinde yaptım. Bunun için karışımı popsicle kalıplarına koyuyoruz. Tam olarak dolunca yere birkaç kez hafifçe vuruyoruz ki içinde hava boşluğu kalmasın. Sonrasında çubuğunu içine düzgün bir şekilde koyup dondurucuya atıyoruz. Tamamen donduğundan emin olduktan sonra ise kalıbı hafifçe musluğun altına tutun. Böylelikle dondurmanız kalıptan daha rahat çıkacaktır. Ve afiyetle yiyebilirsiniz. Buz gibi, ferah ve serinletici. Üstelik sağlıklı…

Anladığınız üzere süzme yoğurt, bal ve donmuş meyvelerle istediğiniz aromalı frozen yoğurt yapabilirsiniz. Bir daha ki sefere isterseniz sizlerle denediğim smoothie tariflerini paylaşabilirim. Hatta size smoothie hazırlamak ile ilgili küçük bir sürprizim de olabilir. Tarifleri denerseniz yorumlarınızı ve tariflerde yaptığınız değişiklikleri benimle paylaşın olur mu?