coffee is the best reason for happiness

Evimde hangi kahve demleme ekipmanları var?

Evimde hangi kahve demleme ekipmanları var?

Yaklaşık 1 yıl önce nitelikli kahve ile tanıştığımda birbirinden ilginç demleme ekipmanlarına da ilgi duymaya başladım. Tabi ki ilk edindiğim French Press oldu.

           

Araştırdım ve Bodum marka french presslerin en iyilerinden biri olduğunu öğrendim. İstanbul’da yükseklisans final sınavımı verdiğim gün Atatürk Havaalanı’nda kendimi ödüllendirdim ve Starbucks’ tan Bodum Chambord french press ve Colombia Narino kahve aldım.

Daha sonra 3.dalga kahve dükkanlarına gittikçe Syphon, Chemex ve V60 gibi çok daha enteresan ekipmanları gördüm. Bu şekilde demlenen kahvelerin tadına vardıkça eskiden içtiğim kahveleri içemez oldum. Eve bunlardan edinmem şart oldu.

            

Geçtiğimiz yaz yaptığımız Atina seyahatini planlarken oradan bir Chemex almayı kafaya koymuştum. Çünkü Yunanistan’ın her yerinde bulunan Coffee Island kahve dükkanlarında Türkiye’den daha uygun fiyatla satıldığını duymuştum. Ancak Coffee Island’dan değil, Atina’nın en iyisi Taf Cafe’den bir adet 6 cup Chemex aldım.

Daha sonra uygun fiyatlı, yerli yapım bir V60 buldum. Onu da fiyatı çok daha uygun olduğu için aldım ama fırsat bulursam Hario, Tiamo veya Kalita markalı bir V60 almak istiyorum.

O dönemde çalıştığım okulda bir arkadaşım öğretmenler odasına filtre kahve makinası getirdi. Her boş derste, her teneffüs arasında tüm koridor mis gibi kahve kokmaya başlamıştı. Hem de çok pratik hemen kahve hazır oluyor. Sabahları benim için çok iyi olur diye gittim Delonghi Filtre Kahve Makinası aldım. Sık sık da kullanıyorum. Tabi ki filtre kahve makinasında da nitelikli kahve öğütüp içtim.

Filtre kahvenin her hali tamam. Peki ya espresso bazlı bir kahve hazırlamak istersem? Bialetti Moka Pot satın aldım. Espressoyu da pratik bir şekilde hemen ocak üstünde hazırlayıp, Tchibo’dan aldığım süt köpürtücüyle mis gibi kahveler hazırlayabiliyorum.

Şimdi çok yakında Aeropress alacağım. Belki ileride evimde bir kahve köşesi yapar, tüm ekipmanlarımı o köşede değerlendirir ve evimde küçük bir nitelikli kahve evi oluştururum. Güzel olmaz mı?