coffee is the best reason for happiness

Defterleri Kullanmanın 10 Farklı Yolu

Defterleri Kullanmanın 10 Farklı Yolu

Siz de benim gibi güzel bir defter gördüğünüzde dayanamayıp alanlardan mısınız?

Koleksiyon oluşturacak kadar defteriniz birikti ama bu defterleri nasıl dolduracağınızı bilmiyor musunuz?

Veya günlük tutmak dışında defter kullanmanın daha farklı yollarını mı arıyorsunuz?

O halde bu yazıda defterleri doldurmanın 10 farklı yoluna bakalım mı?

1.Vision Board Notebook: Görsel pano da diyebileceğimiz Vision Board hazırlamak çok eğlencelidir. . Resimler, çizimler ve görseller kullanarak bir pano hazırlıyorsunuz. Hatta bu panoyu farklı aksesuarlarla dekore de edebilirsiniz. Vision board farklı amaçlarla hazırlanabilir. Kimi hedeflerini her an gözünün önünde tutmak için hazırlıyor. Mesela o yıl Londra’ya gitmeyi, İspanyolca öğrenmeyi ve yeni bir araba almayı hedefleyen biri, vision board hazırlarken dergilerden Londra fotoğrafları kesebilir, Londra’da gitmek istediği yerlerin listesini yazıp fotoların yanına iliştirebilir. Panonun başka bir köşesine İspanyolca kelimeleri yazıp yanlarına resimlerini ekleyebilir. Almak istediği arabanın resmini ve bilgilerini de diğer bir köşeye ekleyip görsel panosunu oluşturabilir. Neden görsel panonuzu o çok sevdiğiniz ve kullanmak için can attığınız defterlerden birine yapmayasınız? Her ay için ayrı bir görsel pano hazırlayabilirsiniz. O ay yapmak istediklerinizi bir sayfaya, ay sonunda o ayın nasıl geçtiğini ise diğer bir sayfaya görsel pano olarak kaydedebilirsiniz. Kuru çiçekler, desenli bantlar gibi dekoratif öğelerle de sayfalarınızı süsleyebilirsiniz.

2.Journal: Journal bir bakıma bir kayıt defteridir ve istediğiniz her konuda journal tutabilirsiniz. Günlük olarak dilimize çevrilse de aslında bildiğimiz anlamdaki günlükten farklıdır.  Örneğin benim bir coffee journal, yani kahve kayıt defterim var. Denediğim kahve çekirdeklerini, nerede denediğimi, demleme yöntemini ve hatta kiminle birlikte olduğumu tarihi ile birlikte tuttuğum bir kayıt defteri bu.

İsterseniz travel journal, yani seyahat kayıt defteri tutabilirsiniz. Hangi şehre veya ülkeye gittiğinizi, nereleri gördüğünüzü, ne yiyip ne içtiğinizi, o günkü hava şartlarını, orada ne giydiğinizi ve size bu seyahatin ne hissettirdiğini yazabilirsiniz.

Peki ya art journal? Yani sanat defteri. Bu deftere boyalar, baskılar, kumaşlar gibi aklınıza gelebilecek ne varsa kullanarak sanatsal bir tablo oluşturuyorsunuz. Tek farkı kanvasa değil de defter üzerine yapıyorsunuz bunu. İsterseniz çalışmalarınızı alıntılar veya kısa sözler ile süsleyebilirsiniz.

Book journal, yani kitap kayıt defteri de yine çok tutulan bir yöntem. Okuduğunuz kitap ile ilgili tüm bilgileri ve yorumlarınızı kaydettiğiniz bir defteriniz olsa harika olmaz mı?


3.Graditude Journal: Defterlerinizden birini minnet günlüğü olarak da kullanabilirsiniz. Her gün bir sayfaya o gün için şükrettiğiniz ve minnet duyduğunuz şeyleri yazabilirsiniz. Bunu isterseniz günlük tutar gibi uzun cümlelerle yazın, isterseniz sadece kelime ve çizimlerle ifade edin. Bu çalışma ayrıca hayatımızda sahip olduklarımıza odaklanmayı ve bunlar için şükür dolu olmayı bizlere öğretiyor ve alışkanlık haline getiriyor. Berbat geçen bir günden şükredecek bir şey çıkarmak ne kadar değerli. Sizce de öyle değil mi?


4.Bullet Journal: Kısaca bu-jo da denilen bu çalışma tamamen boş bir deftere sadece kalem kullanarak kendi planlayıcınızı oluşturmanız anlamına geliyor. İhtiyacınız olan her tür bölüm veya çizelgeyi ekleyebilirsiniz. Aylık, haftalık ve günlük dolduracağınız bölümler oluyor içerisinde. Planlayıcılar ile ilgili yazdığım yazıda bujo’dan bahsetmiştim ve video önerisinde de bulunmuştum. O yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.


5.Smash Book: Bu çalışmada ise bir tema belirleyip bir defteri her şey ile dolduruyorsunuz. Örneğin sinema teması belirlediniz ve izlediğiniz filmlerin kaydını tutacağınız bir defter olacak. Elinizde her ne varsa bu deftere iliştiriyorsunuz. Sinema biletinizi, kim ile gittiyseniz onunla bir fotonuzu, o arkadaşınızın o gün için yazdığı bir notu vs. Dekoratif aksesuarlar da kullanarak sayfalarınızı hem anı dolu hem de güzel bir hale sokabilirsiniz.


6.Recipe Book: Tarif defteri tutmak annelerimizden hatırlayacağımız ve muhtemelen çocukluk anılarımızı canlandıran birşey. Siz de tarif defteri tutabilirsiniz ama tabii ki farklı bir şekilde. Yaptığınız yemeğin fotoğrafını ekleyebilirsiniz mesela. Veya içinde defne yaprağı kullanılan bir tarif yazarken yan tarafa bir defne yaprağı iliştirirsiniz. Pasta tarifi yazıyorken güzel bir pasta çizimi ekleyebilirsiniz. Çocuklar için olan bir tarifi küçük çocuğunuza o tatlı el yazısı ile yazdırabilirsiniz. Bizim çocuklarımızın da anne tarif defteri anısı olmasın mı?


7.Hand Lettering Notebook: Hand Lettering çalışması için bir defter ayırabilirsiniz. İstediginiz bir sözü veya alıntıyı kendi el yazınızla, ancak farklı fontlar kullanarak yazıyorsunuz. Farklı fontları internetten bulup bakarak yazabilirsiniz. Bu yazdığınızı da çizimlerle, renkli kalemlerle destekleyebilirsiniz. Böylelikle hem el yazınız gittikçe düzelir, hem de isterseniz bu yazılarınızı çerçeveletip duvarınıza asabilirsiniz. Benim handlettering sayfalarımı bu yazıdan görebilirsiniz.


8.Note-to-Self Journal: Yani “Kendime Not” defteri. Bu deftere hayattan aldığınız dersleri yazabileceğiniz gibi (“Cüzdanında her zaman bozuk para bulundur, yoksa paran varken parasız kalırsın”), pratik bilgileri de kendinize not olarak yazabilirsiniz (Islak kek tarifindeki şeker oranını azalt”). Bence geri dönüp baktığınızda bu defter sizi çok mutlu edecek.
9.To My Daughter/Son: Bir defteri tamamen kızınıza veya oğlunuza hitaben yazsanız (aslında kardeşiniz de olur) ve ona 18. yaş gününde veya evlendiği gün veya çocuğu olduğu gün hediye etseniz nasıl olur? Hissettiklerinizi, hayatın sizin icin dönüm noktalarını, çocuğunuzun gelişimi ile ilgili günleri (yürüdüğü gün, ilk konuşması, ilk okul günü vs.) yazsanız mesela… Hatta belli sayfalara 100 dolar gibi para yapıştırıp-ki ileride ona verdiğinizde kim bilir ne kadar çok parası olacak- hediye etmeniz onu çok mutlu edecektir.


10.Dried Leaves/Flowers Notebook: Bazıları yaprak, çiçek kurutup bunları bir deftere yapıştırıyorlar. Bir nevi koleksiyon oluyor tabi. Her yaprağın veya çiçeğin altına onu aldığınız tarihi ve yeri, cinsini veya özel bir anı barındırıyorsa birkaç cümle ile o anıyı yazabilirsiniz.
Bu gibi örnekler çoğaltılabilir ve her bir defter boş durmaktansa harika birer varlığa dönüşebilir. Ancak unutmayın ki bunların hepsi keyif ile yapılan çalışmalardır. Kendinizi illa ki o gün ve saatte doldurmak zorunda hissetmemelisiniz. Ben kahve günlüğüme her içtiğim kahveyi yazamıyorum mesela. Ve bu beni mutsuz veya demotive etmiyor. Keyif almak için yaptığınız hiçbir şey sizi sınırlayıp, strese sokmamalı diye düşünüyorum.

Sizin en beğendiniz yöntem hangisi? Benimle paylaşır mısınız?