coffee is the best reason for happiness

Craft CRK: İzmir’de Yeni Bir Kahve Durağı

Craft CRK: İzmir’de Yeni Bir Kahve Durağı

3.dalga kahve dükkanlarının sayısı İzmir’de her geçen gün artıyor. Artan mekan sayısı; şehirde artan kahve kokusu, kahve durakları ve kahve dostlukları demek. İzmir’in en yenilerinden Craft CRK (Coffee, Roastery, Kitchen) şehrin üniversite semtlerinden biri olan Buca Tınaztepe’de geçtiğimiz hafta açıldı.

Çok geniş alanı ve ferah dekorasyonu ile öğrenciler için hem toplanma, hem keyif, hem de sakin zamanlarında harika bir ders çalışma ortamı olabilir. Nitelikli kahve çekirdekleri ve demleme ekipmanları ile birlikte kaliteli espresso, espresso bazlı içecekler ve affogato bar ile menüsü gayet zengin. Sanırım çok yakın zamanda menüleri daha da çeşitlenecek.

Mekân sahibi ile tanışamadık ama çalışanlardan Kemal ve Cemre ile uzun bir kahve sohbeti yaptık. En sevdiğimiz demleme yönteminden, favori espresso bazlı kahvemize, kahve-su demleme oranından, latte art deneyimlerine kadar pek çok konu üzerine konuştuk.

Aklım her ne kadar affogato barda kaldıysa da, ilk ziyaretimde demleme bir kahve denemek istedim. Kenya AA çekirdeklerini koklayınca daha fazla düşünmedim. V60 ile demlenen kahvem ile birlikte mekânın fotoğraflarını çekmek ayrı bir keyif oldu. Bir yudum kahve, bir kare fotoğraf…

Hep söylüyorum; mekânlarda en çok dikkat ettiğim ve bana mekânı sevdiren şey oradaki insanların ilgisi ve samimiyetidir. Ve bence 3.dalga kahve dükkanlarını diger kafelerden ayıran en önemli şey bu. Mümkün olduğu kadar sohbet edebilmeli, bilmediklerini sorabilmeli insan. Bir dahaki sefere içeri girdiğinde tanıdık gözler karşılamalı sizi. Siz de gittiğiniz kahvecilerden bunu bekleyin. Bu keyfi size verebilecek mekânlar var emin olabilirsiniz.