coffee is the best reason for happiness

Cold Brew Kahve NasIl Demlenir?

Cold Brew Kahve NasIl Demlenir?

Merhaba,

Yaz sıcaklarında kahvesini soğuk tercih edenler burada mı? O halde cold brew kahve tam size göre…

Kahveyi çok seviyor olsam da aslında kendimi henüz tarif verecek kıvamda görmüyorum. Ancak bu tarifi Poka Coffee Roasters’ın baristası Barış’tan (@rest.in.coffee) ve daha sonra da kahve üstadı Hakan Bey’den (@hakanie) gördüğüm için ve ayrıca deneyip memnun kaldığım için sizinle paylaşıyorum.

Bu yöntem evde kahve demleme ekipmanları olmayanlar için cold brew kahve demlemenin en pratik yolu. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Bunları yeri geldikçe sizlere ileteceğim. Haydi başlayalım!

Öncelikle 1 lt. cold brew kahve için 100 gr. kahve çekirdeğini öğüterek işe başlıyoruz. Elde etmek istediğiniz kahve oranına göre su ve kahve ölçülerini kendiniz de ayarlayabilirsiniz. Örnegin 500 ml. cold brew kahve için 50 gr. kahve çekirdeği öğütmek gerekir. Bu yöntem için kahve çekirdekleri kalın olarak öğütülmelidir. Daha sonra öğüttüğümüz kahveyi şişe veya kavanoz gibi bir kabın içine dolduruyoruz.

İPUCU!      Bu noktada seçtiğiniz kap 1 lt.’den fazla olmalı.                                                                                     Çünkü 100 gr. kahve ile birlikte 1 lt. su, 1 lt.lik bir kaba sığmayacaktır.

Öğütülmüş kahveyi koyduğumuz kabın içine 1 lt. tercihen soğuk suyu ekliyoruz. Kullandığımız su soğuk veya oda sıcaklığında olmalıdır. Sıcak su kullanmıyoruz.

Daha sonra kabın kapağını sıkıca kapatıp hafifçe çalkalıyoruz ki kahve dipte çökmesin ve suya karışsın. Kahve ve su birbirine iyice karıştıktan sonra kabı buzdolabına koyuyoruz. Kahvenin soğuk suda aromalarını salması uzun bir süre gerektirir. Bu yüzden en az 12 saat beklemenizi tavsiye ederim. Ancak daha uzun veya daha kısa bekleyerek kahvenizin tadına siz de karar verebilirsiniz. Birkaç cold brew demlemesinden sonra size uygun tadı bulacaksınızdır.

12 saat sonunda kahvemizi süzme vakti. Ben bunun için Chemex filtre kağıdı kullanıyorum. Chemex’te kahve demler gibi kahvemi süzüyorum. Ancak sizin böyle bir imkânınız yoksa temiz bir tülbent yardımı ile kahvenizi kolayca süzebilirsiniz.

İPUCU!      Kahvenizi servis ederken az buz ile servis edin. Aksi takdirde eriyen buzlar kahvenizin kıvamını ve tadını bozabilir.

Cold brew kahvenizi tekrar uygun bir şişeye doldurarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Ancak bu süre 1 haftayı geçmemeli. Zaten o kadar kalmayacaktır da. Afiyet olsun…