coffee is the best reason for happiness

Coffeemamma, Nitro Kahve ve Ethiopia Yirgacheffe Mamokacha

Coffeemamma, Nitro Kahve ve Ethiopia Yirgacheffe Mamokacha

İzmir Kahve Festivali’nde workshoplarından birine katıldığımda tanıştım Fatih Arslan (@coffeelosopher) ile. Sonrasında kendisi bana harika kahveler gönderdi hediye olarak. Kendisinin kavurduğu enfes kahveleri demledim defalarca evimde. Alsancak’ta Coffeemamma isimli bir roasting merkezi olduğunu öğrendim. Geçtiğimiz aylarda kendisini Coffeemamma’da ziyaret etme fırsatı buldum ve hem Fatih Bey’i, hem de Coffeemamma’yı çok daha iyi tanımış oldum.

            

Fatih Bey işini çok seven, bu işe her anlamda yatırım yapan, paylaşmayı seven çok mütevazı bir insan. Karşısındaki insana güven veren ve karşısındaki insana da güvenmekten çekinmeyen biri. Kendisi 2 ayda bir yayınlanan Mutfak Magazin dergisi için makaleler yazıyor. Her sayıda birbirinden ilginç konulara değiniyor. Okumak isterseniz dergiyi satın alabilirsiniz. Bazı makalelerini ise buradan okuyabilirsiniz. Geçtiğimiz hafta kendisi bizi Coffeemamma’ya davet etti. Biz de arkadaşım Büşra Taşer (@busrataser) ile davete icabet ettik büyük bir memnuniyetle. Kendisi bize yeni kahvelerden olan Ethiopya Yirgacheffe Momokacha demledi. Naturel olarak işlenen bu kahvenin yıkanmış olarak işlenen Ethiopia Yirgacheffe Knots ve Koke kahvelerine göre daha lezzetli olduğunu belirtti. Lezzet meselesi tamamen göreceli bir kavram tabii ki. Ancak biz de bu yeni kahveyi çok beğendik.

       

Coffeemamma kafeden ziyade bir kavurma merkezi. Ancak mekanda bir bar ve oturmak için bir alan da var. Dolayısıyla kafe olarak hizmet de veriyor. Cupping alanı da bulunan Coffeemamma’da kahvenin her halini görebilirsiniz. Çuval çuval yeşil kahve, kavrulmakta olan kahve, demlenen kahve…

Coffeemamma’nın en sevdiğim özelliklerinden birisi de aynı zamanda bir sanat galerisi olması. Yeni sanatçılara ücretsiz olarak sergi yapma imkânı veren ve sanatçıların davetlilerini ağırladıkları bir mekan. Sanat, iyi müzik ve iyi kahvenin buluştuğu kaç tane yer vardır ülkemizde? Saatlerce oturulası, sanatseverlere ve kahveseverlere hitap eden harika bir yer Coffeemamma.

          

Coffeemamma’da bir ilk de yaşadım. İlk kez Nitro kahve denedim. Çok duymuştum ama nasıl bir kahvedir, tadı nasıldır bilmiyordum. Nitro kahve, cold brew kahvenin nitrojen gazı ile karışması ve bardağa boşaltılırken nitrojen gazının uçması ve cold brew kahvenin üzerinde tıpkı espressodaki gibi müthiş bir köpüğün kalması ile oluşuyormuş. Içimi daha yumuşak bir kahve oluyor. Nitro kahveye biz bayıldık açıkçası. Her yerde bulunmayan bir kahve ama denemeyen varsa mutlaka denesin derim.

Son olarak Fatih Bey bana evde demlemem için El Salvador Las Nubes kahvesi hediye etti. Henüz deneme fırsatı bulamadım ama en kısa zamanda deneyip Instagram hesabımda (@coffeel.izmir) paylaşacağım.

Bu müthiş deneyim için Coffeemamma’ya ve Fatih Arslan Bey’e çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra Coffeemamma’ya ziyaretler sıklaşacak gibi…