coffee is the best reason for happiness

Atina’da Kahve

Atina’da Kahve

Ağustos 2016 Atina tatilimizin benim için en önemli kısımlarından biri de şehrin en önemli kahve duraklarına uğrama fırsatı bulmamdı. Baristalarının neredeyse tamamı ödüllü olan Taf Cafe ve yine Atina’da önemli bir mekan olan Tailor Made bunlardan ikisi. Bir de tıpkı Starbucks gibi zincir bir kahve dükkanı olan ve sadece Atina’da değil, tüm Yunanistan’da hemen her caddede bulabileceğiniz Coffee Island Atina’daki kahve depolama noktalarım arasındaydı.

TAF CAFE

Başta Stefanos Domatiois olmak üzere Atina Omonia bölgesindeki bu küçük kahve dükkanında tüm baristalar farklı demleme yarışmalarında ödül almış, şampiyon baristalardır. Aynı zamanda Roastery de olan TAF, kahve kavurmada da çok başarılı. Bunu bizzat ülkemizdeki barista ve kavurmacılardan da defalarca duydum.

Atina seyahatimde Chemex almayı kafaya koymuştum ve TAF ziyaretimde buradan kendime bir Chemex de aldım. Ama o kadar övdüğüm kahve dükkanından kahve almayı unutarak çıkmam da ayrı bir pişmanlık öyküsü…. Bu arada şampiyon barista Stefanos Domatiois’i 2014 yılındaki şampiyonada ülkemizden Aslı Yaman’ın 3. olduğunu da belirtelim.

TAILOR MADE

Atina’ya gitmeden önce kahve adına yaptığım araştırmada karşıma en sık çıkan noktalardan biri de Tailor Made idi. Bir Pazar günü kilise günü olduğu için alışveriş merkezleri de dahil her yerin kapalı olduğu şehrin sokaklarında kaybolurken karşıma çıkıverdi. Ne kadar mutlu olduğumu size anlatamam. Zira o gün benim doğumgünümdü. Sabah TAF Cafe’ye gitmeyi düşünmüştük ama kapalı olduğunu görünce hayal kırıklığına uğramıştım. İçeri girdiğimde buranın cafe & bar olduğunu gördüm. Yani akşamları da uğrayıp serinletici bir içki içebilirsiniz. Ancak ben kahve kısmıyla ilgiliyim.

       

İç dekorasyonuna bayıldığım mekanda içtiğim kahve de çok başarılıydı. Ayrıca mekan, araç trafiğinin olmadığı bir meydana bakıyor. Dolayısıyla mekanın dış kısmı da sakin ve huzurlu. Alan olarak da gayet geniş olduğu için kalabalık gruplar için de çok uygun.

Atina gezinizde mutlaka uğramanız gereken bir nokta Tailor Made.

COFFEE ISLAND

Atina’nın ve tüm Yunanistan’ın her yerine yayılmış ve şimdi artık Londra’da da bir şubesi olan Coffee Island ise her an elinizin altındaki bir kahve cenneti. V60, Chemex gibi ekipmanlarla da istediğiniz çekirdeği demledikleri için sadece espresso bazlı kahvelere veya filtre kahveye mecbur değilsiniz. Ayrıca çok leziz buzlu kahveleri ve soğuk içeçekleri de mevcut. Sıcak Atina havasında mutlaka sorbe denemenizi öneririm.

         

Coffee Island’da demleme ekipmanları da satın alabilirsiniz. Hemen her şubesinde demleme ekipmaları ve kendi kavurdukları paket kahveleri bulmak mümkün. Ve ekipmanlar ülkemizdekilerden daha uygun fiyatlı. Ayrıca çok hoş kupalar ve tumbler çeşitleri de bulabilirsiniz.

Bu tavsiyelerim dışında sizin de ziyaret ettiğiniz kahve mekanları varsa veya olursa lütfen benimle de paylaşın. Atina’ya giderseniz de bu mekanlara uğramayı atlamayın…