coffee is the best reason for happiness

Atina: 2.BÖLÜM

Atina: 2.BÖLÜM

Atina tatili yazımın 1. bölümünde sizlere bazı öneriler sunmuş, ardından da Monastiraki, Plaka, Syntagma bölgelerinden ve bu bölgelerdeki dikkat çekici noktalardan bahsetmiştim. bölümde ise Ermou Caddesi, Omonia Meydanı, Acropolis, National Library ve Pireas (Pire) bölgesinden bahsedeceğim.

ACROPOLIS

                

Sanırım Atina denilince akla ilk gelen görüntü Acropolis olur. Yüksek bir dağın tepesindeki bu tarihi tapınak hâlâ turistlerin en öncelikli ziyaret noktası Atina’da. Biz gittiğimizde restorasyon çalışmaları devam ettiği için çektiğim fotoğraflarda bunun yansıması görülüyor. Ama yine de Acropolis hem gündüz hem gece dakikalarca bakılası bir manzara sunuyor.

ERMOU CADDESI

Ermou caddesi Syntagma Meydanı’nın hemen alt tarafından baslayıp Monastiraki Meydanı’na kadar uzanan bir cadde. Bu caddeye alışveriş merkezi diyebiliriz çünkü cadde boyunca dünya markalarının mağazalarını bulabilirsiniz. Geleneksel anlamda hediyelik eşya alışverişi icin değil ama, diğer tüm ihtiyaçlarınız için bu caddeye gelebilirsiniz. Ayrıca Atina’daki Tiger mağazası da bu cadde üzerinde. Ermou’nun Sytagma meydanındaki girişinde Public adında bir kitap – kırtasiye mağazası var. Çok keyifli defterler, kalemler, boyalar ve binbir çeşit ürünle kocaman bir mağaza Public.

OMONIA MEYDANI

Omonia Meydanı, Atina’nın en büyük meydanlarından birisi. Bu meydandan Atina’nın bir çok önemli merkezine ulaşmak mümkün. Central Market, Atina’nın et-balık pazarı da bunlardan birisi. Ayrıca Atina’nın en önemli 3.dalga kahvecisi Taf Cafe de yine Omonia bölgesinde.

PIREAS (PIRE)

              

Pire bölgesi Atina’da denize kavuştuğunuz nokta. Metro ile yaklaşık 40 dk.lık bir yolculukla Pire’ye ulaşabiliyorsunuz. Veya tur otobüslerinin Pire tarafına gelen rotaları da var. Bu bölgenin en çekici yanı adalara giden feribotların buradan kalkıyor olması. Ayrıca metro istasyonu çok tarihi ve güzel bir bina ancak fotoğraf çekmek yasak. Görevli memur çektiğim fotoğrafları da sildirdi, bu kadar da ciddiler.

Biz metro ile gidip tur otobüsü ile geri döndük. Tur otobüsü ile geri dönerken Atina’dan Ege denizini keyifle izledik. Yine yol boyunca Olympiakos, Panathinaikos gibi Yunan takımlarının statlarını görme fırsatı bulduk.

                

Ancak yine de feribot ile adalara geçmeyecekseniz Pire bölgesi için özel bir vakit ayırmanıza gerek yok derim.

NATIONAL LIBRARY

Atina’da en sevdiğim bina Ulusal Kütüphane binasıydı. Hem fotoğraf çekmek için harika bir mekân, hem de böyle güzel bir kütüphane olması açısından mutlaka görülmeli diye düşünüyorum.

                   

En çok fotoğrafı bu bina etrafında çektim diyebilirim. Ancak şu an tek pişmanlığım içeriye girmemiş olmam. Niye girmedim bilmiyorum. Kim bilir içerisi ne kadar güzeldir. Siz Atina’ya gider, bu kütüphaneyi ziyaret ederseniz mutlaka içeriye bir göz atın ve bunu benimle de paylaşın olur mu?

Atina ile ilgili aktarmak istediğim çok detay var aslında. Ama o kadarını da size bırakayım, gittiğinizde kendiniz keşfedin. Sokak sokak gezin bu şehri. Çok değişik mekanlar, tatlar ve binalar bulacaksınız. Belki ileride Atina’dan detaylar ve Atina’da kahve adında iki yazı daha yayınlarım burada…

Her nereye düşerse yolunuz, keyifli keşifler dilerim….