coffee is the best reason for happiness

Atina: 1.Bölüm

Atina: 1.Bölüm

“How great are the dangers I face to win a good name in Athens”

                                                               – Alexander the Great

Agustos, 2016 tarihinde yaptığımız 3 günlük Atina seyahatimiz aksiliklerle başlasa da çok keyifli geçti. Bu küçük şehirde görebileceğiniz neresi varsa 3 güne rahatlıkla sığıyor ve kısa ama dolu dolu bir seyahat geçirmiş oluyorsunuz. Başlamadan önce size birkaç öneri:

  • Atina yürüyerek rahatlıkla gezilebilecek bir şehir. Kalacağınız otel merkezde ise araca ihtiyaç duymazsınız.
  • Atina gezinizi planlarken Pazar gününe denk gelmemesine özen gösterin. Çünkü Pazar günü kilise günü ve neredeyse her yer kapalı oluyor. Alışveriş merkezleri, cafeler, her yer.
  • Küçük bir şehir olduğu için gezilecek simgesel yerleri 1 günde bile bitirebiliyorsunuz. O yüzden acele etmeyin, tadını çıkararak gezin. Alışveriş ve yeni keşifler için mutlaka vakit ayırın. Sokaklarda kaybolun mesela.
  • Atina’dan feribotla adalara geçilebileceğini unutmayın. Eğer böyle bir planınız olursa seyahat süresini arttırabilirsiniz.
  • Yaz mevsiminde Atina da tıpkı İzmir gibi çok sıcak oluyor. Hem dinlenip hem de panaromik şehir turu yapmak için tur otobüslerini tercih edebilirsiniz. Yürümekten yorulduğunuzda iyi bir tercih oluyor. Ayrıca ilk etapta şehrin haritasını zihninize çizmek için çok iyi bir yöntem.

Şimdi gelelim nereleri görmemiz gerektiğine!

MONASTIRAKI MEYDANI ve FLEA MARKET

Monastiraki Meydani‘nından bit pazarına giriş yapabilir ve eski-yeni birçok ürün satın alabilir, yiyecek-içecek standlarında yerel tatları deneyebilirsiniz. Metro kullanacaksanız tam Flea Market girişinde, yani aynı zamanda meydanda, bir metro istasyonu var. Monastiraki Meydanı’nda ayrıca Moustakas Toys adında cok katlı bir oyuncak mağazası bulunuyor. Binbir çeşit oyuncak içerisinde fiyatı çok makul olanları da bulabilirsiniz. Ayrıca tam bu noktada Free Wi-fi noktası var, duyurulur.

Atina’nın meşhur sandaletçi şairi de Monastiraki Meydanı’nın Ermou Caddesi tarafında. Kendisini ziyaret edebilir, fotoğraf çektirebilir ve ondan sandalet satın alabilirsiniz.

Yine Ermou Caddesinde, Moustakas Toys mağazası yanında Savvas Kebap’ta harika Yunan lezzetlerini deneyebilirsiniz. Mekan cok şık ve fiyatlar makul.

Gyro (bizdeki döner dürüme benziyor) mutlaka denenmeli. Ancak rooftop’ta Acropolis manzaralı bir yemek tercih ederseniz, dürüm değil menüden tabak sipariş etmeniz gerekiyor ve bu da biraz daha pahalı bir tercih oluyor.

Flea Market, yani bit pazarı girişi yine bu meydanda. Ancak bu pazarın çok büyük olduğunu ve diğer semtlere doğru uzandığını söyleyelim. Burada eski kitaplar, mobilyalar, bardaklar, vazolar, daktilolar bulabileceğiniz gibi; yeni ürünler de var.

     

Kıyafetler, Atina’nın meşhur sandaletleri, hediyelik eşyalar bunlardan bazıları. Ancak çok iyi bir fiyat araştırması yaptıktan sonra alışveriş yapmanızı öneririm.

PLAKA

Atina’nın Plaka semti tavernaların, yerel yemeklerin, dansların ve geleneksel anlamda eğlencenin merkezidir. Gündüz sokak çalgılacıları ile eğlenip, Plaka yokuşları, merdiveleri arasında gezinti yapabilir, harika fotoğraflar çekebilir ve nefis bir öğle yemeği yiyebilirsiniz.

          

Akşamları ise içkili olan bu mekanlarda müdavimlerin ve turistlerin eğlencesi başlıyor…

SYNTAGMA MEYDANI

Atina’nın siyasal anlamda merkezi olan bu meydanın üst tarafında tarihi meclis binası yer alır. Meclis binasi önünde geleneksel üniformaları ile nöbet tutan askerler turistlerin ilgisini çeken bir rituel.

          

Ayrıca meclis binası önü tur otobüslerinin de ana duraklarından biri konumunda. Buradan birkaç farklı tur şirketi temsilcisi ile görüşüp fiyat almanızı öneririm. Her tur şirketinin birden fazla rotası var. Biletinizi alırken hangi rotaya bilet alacağınızı da göz önünde bulundurun. Bu temsilciler rahatlıkla İngilizce konuşabiliyorlar. Bu yüzden iletişim konusunda problem yaşanmıyor. İngilizce bilmeme gibi bir durum olursa ellerindeki haritadan istediğiniz rotaya bakıp biletinizi ona göre alabilirsiniz.

NATIONAL PARK

          

Meclis binasının hemen yanında National Park, yani ulusal park yer alıyor. Şehrin göbeğindeki bu koskoca parkın içine girdiğinizde şehirden kopuyor, kuş sesleri ve yemyeşil bir serinlik içinde kayboluyorsunuz adeta. Size tavsiyem kahvaltınızı ve kahvenizi alıp sabah serinliğinde burada bir süre vakit geçirmeniz.

         

Atina için 1.bölüm bu kadar. Bir sonraki yazımda Ermou Caddesi, Omonia Meydanı, Central Market, Acropolis ve Pireas (Pire) bölgesinden bahsedecegim.

İlginiz icin teşekkürler 🙂