coffee is the best reason for happiness

Alaçatı, Fotoğrafçılık Atölyesİ ve Daha Fazlası

Alaçatı, Fotoğrafçılık Atölyesİ ve Daha Fazlası

İzmir’de bahar havası, fotoğraf çekmek için harika bir gün ve ben Alaçatı gibi mükemmel bir yerde fotoğrafçılık atölyesine katıldım. Bilen bilir, sosyal medya ağlarında, özellikle de Instagram’da çekilişler bitmez. Ben ilgimi çekenlere katılırım ama asla kazanamam. Ancak bu sefer şans beni buldu ve Instagram dünyasının en sevilen fotoğrafçılarından Müge Kaya’nın (@mugmela) Alavya Otel’de düzenlediği fotoğrafçılık atölyesine katılma şansı elde ettim. Neresinden başlasam, nasıl anlatsam bilemiyorum. “Anlatılmaz, yaşanır” sözünün hayat bulmuş haliydi….

ÖNCELİKLE ALAVYA OTEL

       

Çünkü fotoğrafçılıkta mekân önemli, ışık önemli, ambiyans önemli. Fotoğraf çekme merakı olmayana bile makinayı eline aldıracak bir mekân Alavya Otel.

        

Alaçatı’daki otelleri pek bilmiyorum çünkü İzmir’den gidip geldiğim için konaklamaya hiç ihtiyaç duymadım. Ancak Alavya her şeyi ile “Gel bize misafir ol” diyor. Otelin müdüründen, şefine; tanıtım ekibinden, personaline kadar herkes çok nazik ve misafirperver.

        

Otelin iç ve dış tasarımı harika. Size Çeşme gibi bir beldede olduğunuzu her köşesinde fısıldıyor adeta. Bahçesi yemyeşil ve taş duvarlar içinde serin ve ferah bir ortam yaratılmış.

         

İç mekân tasarımında ise aynı ferahlık hissi devam ediyor. Işık alan, açık renk odalar ve özenli iç tasarım odalarda da rahat etmeniz ve huzur bulmanız için hazırlanmış.

      

Atölye çalışmasına katılacak olan misafirler için hazırlanan büfede ise yok yoktu. Hem lezzet, hem sunum hem de şef tarafından gösterilen ilgi tüm misafirlerden ve tabiki de benden 10 puan aldı. Pesto soslu, mozzarella peynirli soğuk sandviçler, ıspanaklı minik kişler, portakallı cheesecake ve daha neler neler…

            

Sözün özü Alaçatı gibi bir yerde, size Alaçatı’yı hissettirecek butik bir tatil peşindeyseniz Alavya Otel derim…

PEKİ YA WORKSHOP?

       

Sevgili Müge Kaya öyle özenle hazırlanmış ki bu atölye çalışması için, yanında fotoğraf çekerken kullanabileceğimiz dekorları bile bir valize doldurup getirmiş. Fotoğrafçılık konusunda her ayrıntıyı kısıtlı sürede bizlere aktarmaya çalışırken; aynı zamanda bizleri tanımaya ve sorularımıza yanıt vermeye de çalıştı. Sadece konuşma, anlatma üzerine değil; uygulama üzerine bir çalışma yapmak istediğini belirtti ve gerçekten de bol bol fotoğraf çektik. Yeri geldi bize öğretmen oldu, yeri geldi modellik yaptı. Ben de zaman zaman dayanamayıp kendisinin fotoğraflarını çektim.

Workshop boyunca diyafram, ISO, enstantane gibi temel terimlerden konuştuk. Kullandığımız makinayı tanımanın ve full kapasite kullanmanın önemine değindik. Ben bir Canon kullanıcısıyım ama açıkçası makinamı tanımıyorum. Bu konuda aydınlanmış oldum bu workshop sayesinde. Workshop boyunca daha önce kullanmadığım yeni bir lens kullandım. Bu yüzden fotoğraflarımın hepsi daha da amatör 🙂

       

-Fotoğraflarda gördüğünüz cheesecake fotoğraf çekeceğiz diye neler çekti elimizden bilemezsiniz 🙂

Bunun dışında lifestyle fotoğrafçılığından bahsettik ve kompozisyon oluşturmaktan konuştuk. Ama bence en üzerinde durulan konu ışıktı. Çünkü fotoğrafçılıkta ışık çok önemli ve bulunduğumuz mekânda ışığın her türlüsü mevcuttu o esnada.

       

Tüm bunları aklıma kazıdım ve en kısa zamanda fotoğrafçılık konusunda kendimi geliştirebileceğim bir çalışma içerisine girmeyi planlıyorum.

VE EN ÖNEMLİSİ TANIŞTIĞIM İNSANLAR…

    

Her etkinlikte iyi vakit geçirmeyi beklersiniz ve iyi planlanmış bir etkinlikte de zaten herkes çok keyifli vakit geçirir. Ancak bence en önemlisi bu mutluluk verici etkinin hayat boyunca devam etmesidir- ki bu tanıştığınız insanlarla olur. O ortamda bir arkadaşlık kurulduysa sanal ortamda bile olsa devam eder.

    

Öncelikle Müge hanımı tanıdığım için çok mutlu oldum. İzmir’de yaşıyor olması da bu anlamda beni sevindirdi. Belki birgün başka bir çalışmasına daha katılma fırsatı elde ederim. Bunun dışında otelde bizi ağırlayan çok değerli insanlar da benim aklımda ve gönlümde nezaketleri ile yer ettiler.

   

Katılımcılar arasında kimler yoktu ki… Yoga eğitmeni, seramik ve ahşap üzerine çalışan sanatçılar, profesyonel fotoğrafçılar, pastacılar, çiçek ve buket tasarımı yapanlar vs. Hepsi ayrı bir renk oldu hayatıma giren…

   

Kısacası hayatım boyunca unutamayacağım çok keyifli bir gündü. Buna katkıda bulunan herkese teşekkür ederim…